Inimesed omandavad uue keele kergemini kui sõnu saadavad liigutused. (Novaator)
Allikas: Novaator
Saksamaa Max Plancki instituudi teadlased värbasid kuuepäevasele keelekursusele 20 vabatahtlikku, kus õpetati tehiskeelt vimmi. Tehiskeele kasutamine võimaldab uurimistulemusi kergemini tõlgendada.
Pool õppest toimus kirjalike ja suuliste juhiste ning ülesannete abil, keelematerjali teise poole õpetamisel saatis aga iga sõna konkreetne kehaliigutus, mida õppurid pidid järele tegema. Selgus, et õpilased mäletasid liigutuste saatel õpitud sõnu märkimisväärselt rohkem ning kasutasid neid ka meelsamini lausete moodustamisel.
Sõnade puhul, millele vastab füüsiline liigutus (näiteks "lõikama"), võib see tunduda vaistlikult mõistetavana. Ajakirjas Mind, Brain and Education avaldatud uuring näitas aga, et sama trikk toimib ka abstraktse tähendusega sõnade puhul (näiteks "pigem"), millele ei vasta otseselt ükski kehaliigutus.
Analüüsides uuringu ajal vabatahtlike ajudest tehtud funktsionaalse magnetresonantskuvamise (fMRI) pilte, jõudsid teadlased järeldusele, et sõnade liigutustega sidumine ja nende liigutuste järeletegemine aitab luua sõnast keerulisema mälupildi, mis omakorda võimaldab ajul seda mälust kergemini üles leida.
Uuringu autorite sõnul on reaalsetes keeletundides tehtud katsed näidanud, et sellise meetodi kasutamine võib muuta võõrkeelte õppimise koolides kiiremaks.
No comments:
Post a Comment